Kupiškėnai sprendė, kokios nori ateities: įvyko pirmoji pilietinė diskusija

Pirmadienio vakare Kupiškio rajono savivaldybės meras Jonas Jarutis kvietė į diskusiją visus norinčius, kad Kupiškis augtų ir klestėtų, būtų gyvas, judrus ir kupinas ne tik turistų, bet ir jaunų žmonių. Į Savivaldybės posėdžių salę  susirinko apie 30 įvairaus amžiaus žmonių, kurie turėjo įdomių idėjų, kaip ir ką mūsų mieste bei rajone galima padaryti naujo, ką plėtoti, ką akcentuoti, kur link eiti.

Meras susirinkusiems sakė: „Jau buvau bepradedąs nusivilti, kad Kupiškyje niekas niekam nerūpi, niekas nebeįdomu…“. Tačiau perskaitęs „Kupiškėnų mintyse“ paskelbtus Algirdo Valiušio pamąstymus, J. Jarutis prisipažino išgirdęs visuomenės paskatinimą kviesti viešai diskusijai – neformaliai, šiltai, paprastai, tačiau kartu ir dalykiškai. Būtent taip pirmadienio vakarą ir bendravo susirinkusieji – nuo jauniausio iki vyriausio. Renginyje dalyvavo ir LR Seimo narys Jonas Šimėnas, tačiau kupiškėnai nenorėjo klausytis abstrakčių pažadų, kvietė svečią dalintis konkrečiais patarimais, nes kaip tik tokių dabar ir reikia.

Diskusijos dalyviai nutarė, kad pirmiausia reikia išsakyti tai, ką kiekvienas galvoja, vėliau (kituose panašiuose susitikimuose, kurie ne tik įdomūs, bet ir reikalingi) juos kristalizuoti, analizuoti ir išrinkti tuos, kurie geriausi. Nutarta, kad ši tarsi „iš apačios“ kilusi diskusija turėtų būti tikras liaudies balsas, tribūna kupiškėnams pasakyti jų įsivaizduojamą miesto ir rajono viziją. Tikėtasi, kad tokios diskusijos gali suburti neformaliems judėjimams, klubams, burtų ir jungtų neabejingus Kupiškiui žmones, kurie nori ne dejuoti ir viską kritikuoti, bet siūlyti konkrečius galimus veiksmus, kaip tai būtų galima pakeisti.

Nutarta, kad reikia galvoti ir apie tai, kaip kokia nors išskirtine metine švente patraukti į Kupiškį kuo daugiau žiūrovų, bei apie tai, kaip rajoną išjudinti kasdien. Beveik visi susirinkusieji turėjo ką konkrečiai pasiūlyti, kai kurie buvo sugalvoję ne tik idėją, bet ir kokiu būdu ją būtų galima įgyvendinti.

Euchrida Sipavičienė akcentavo, kad nors ir viešinami įvairūs Savivaldybės projektai, Tarybos sprendimai, vykdomi darbai, bet žmonėms informacijos vis dar maža, pvz.: apie patvirtintą Kupiškio miesto bendrąjį planą iki 2026 metų ar Kupiškio rajono plėtros strateginį planą iki 2020 metų.

Virginija Juškienė taip pat pabrėžė informacijos ir bendruomeniškumo jausmo stoką, tačiau ji kalbėjo apie bet kokius skelbimus, kurie iš „popierinių“ galėtų virsti „gyvais“, pvz.: garsiakalbio pagalba. Netrukus išsivystęs pokalbis nuvedė susirinkusius iki to, kad pagalvota apie specialų Miesto naujienų pranešėją, dėvintį specialią uniformą ir paskirtą veikti mero potvarkiu. Galvota ir apie Miesto budelį, kuris simboliniu bizūnu galėtų pabelsti į nesumokėjusios mokesčių įmonės duris, ir t. t.

Vytauto Sipavičiaus teigimu, iki to, kad Kupiškis būtų vadinamas Žaliu miestu trūksta jau labai nedaug: turime daugybę originalių Henriko Orakausko skulptūrų, tereikia pabaigti tvarkyti Kupos upės slėnio parko dalį nuo buvusios kepyklos iki buvusios čiuožyklos, ten įrengiant pėsčiųjų ir dviračių takus. Taip pat galima būtų šiuos takus sujungti su Kupiškio pamariu. V. Sipavičius dar pabrėžė, kad būtina L. Stuokos-Gucevičiaus aikštės rekonstrukcija, nes šis objektas yra miesto centre ir kol kas neigiamai reprezentuoja Kupiškį.

Alma Valiušienė siūlė galvoti ne tik apie infrastruktūrą, bet ir apie kokį nors itin originalų, tik Kupiškiui būdingą renginį, kuris sudrebintų miesto gyvenimą, patrauktų žiūrovus ir turistus, taptų tradicija būtent tuo laiku rinktis tik Kupiškyje kasmet.

Algirdas Venckus prisiminė jau seniau savo siūlytą idėją rengti Šienpjovių čempionatus, o Dalia Venckuvienė dalijosi mintimis apie tai, kad reikia labiau burtis į įvairias privačias iniciatyvas (pvz.: Kaktusų mėgėjų klubą ar Knygų skaitytojų klubą, kurių nariai galėtų rinktis skirtingomis dienomis miesto viešojoje bibliotekoje); centrinę miesto aikštę tvarkyti nebūtinai ieškant lėšų, kurių vis sunkiau rasti grandioziniams darbams, bet pasitelkiant vietos bendruomenę: paskelbti, kad kažkokią konkrečią dieną žmonės gali atgabenti itin įdomius ir originalius suoliukus, kitą dieną norintys galėtų sunešti tam tikrų gėlių kelmelių ar medžių, kad juos pasodinę didžiuotųsi prisidėję prie Kupiškio grožio ir gerovės kūrimo.

Pasak D. Venckuvienės, iniciatyvių žmonių Kupiškyje yra nemažai, tik jie jau bebeigią nuleisti rankas, nes nežino, kur kreiptis, kad jų iniciatyva būtų išklausyta ir palaikoma. Galvota apie kokią nors simbolinę pašto dėžutę, kur būtų galima dėti pasiūlymus, Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Paulius Pranckūnas kvietė ateiti į šį centrą ir informaciją nebijoti skelbti jo interneto svetainėje.

Galvota apie kokį nors televizorių miesto centre, kur nuolat būtų pateikiama informacija apie būsimus savaitės renginius ar jau įvykusius įvykius Kupiškyje. Gertrūda Indilienė siūlė informacijos sklaidai išnaudoti ir gana aktyvias kaimo bendruomenes, nes reklama „iš lūpų į lūpas“ ne tik efektyvi ir greita, bet ir nieko nekainuojanti. Pasak moters, kupiškėnai nemoka didžiuotis savo kraštu, todėl nereikia kaltinti tik ekonominių sunkumų, reikia ir daugiau iniciatyvos bei noro. Šventes ir susibūrimus gali puikiai rengti ir sustiprėję rajono ūkininkai, pvz.: galima rengti Pirmos vagos, Pirmos pradalgės ir kitas šventes.

Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos vadovė Lina Kaušakienė pasakojo apie tai, kaip nenoriai bendruomenės ir kitos organizacijos įsitraukia į tradicinę, daug žmonių sutraukiančią Derliaus šventę, todėl mokykla ieško naujų užsiėmimų, į kuriuos galėtų patraukti minėtas organizacijas, galvojama ir apie edukacines pamokas, išnaudojant mokomąją fermą.

Banguolė Aleknienė paminėjo jau esančias privačias iniciatyvas – vienos ar dviejų gatvių gyventojai vieną kartą per metus suvažiuoja bendrai šventei (švenčia ir esami tos gatvės gyventojai, ir buvusieji, jų giminės).

Alfonsas Šilinis siūlė išnaudoti gamtos unikalumą, akcentuojant ne tik dirbtinį vandens telkinį – marias, bet ir unikalius gamtos objektus, ypač todėl, kad Kupiškio dalis išsidėsčiusi Mūšos-Nemunėlio žemumoje, kita dalis – Nevėžio žemumoje, o dar viena – Viešintų kalnagūbrio šiaurinėje dalyje. A. Šilinis taip pat patarė rūpintis Jutkonių kaime esančio vandens malūno išsaugojimu ir atstatymu.

Jaunuomenės atstovė Rasa Indilaitė siūlė Kupiškyje sugalvoti kokį nors jaunimo muzikos festivalį, nes jauni žmonės mėgsta keliauti kiekvieną savaitgalį vis į kitą festivalį, o vasara tam – tinkamiausias metas. R. Indilaitė priminė visoje Lietuvoje garsius Varnius, kur vyksta Bliuzo naktys ir akcentavo, kad taip gali būti ir Kupiškio rajone.

Savivaldybės tarybos narys Dainius Bardauskas apgailestavo, kad išgarsėti Kupiškiui koks nors galingas meteoritas ar iškasti neandartaliečio palaikai nepadės, nes mažai galimybių, kad gali taip nutikti. Pasak D. Bardausko, galima privilioti net ir užsieniečius, pvz.: sutarus su UAB „Durpeta“ ir organizavus pažintines ekskursijas po Šepetos pelkę bei durpyną.  Tarybos narys taip pat pritarė kvieslio į renginius minčiai, tačiau apgailestavo, kad kai kurios kalendorinės šventės yra kilnojamos iš tikrosios dienos į kitą, todėl žmonės tuo nesusidomi.

Tarp susirinkusiųjų buvo ir tokių kupiškėnų, kurie pirmiausia siūlė išspręsti kasdieniškas bėdas, tokias senų daugiabučių trupančių fasadų tvarkymas, miesto gatvių remontas ir t. t. Buvo ir tokių, kurie nedalyvavo diskusijoje, tačiau iš anksto pasiūlė idėją telefonu: Vanda Samulionienė siūlė „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisieriaus Povilo Zulono gyvenamąjį namą (Vytauto 24, Kupiškis) paversti mažu muziejumi bei kultūros centriuku. Ten moteris siūlė įkurti etnografinį kiemelį, kurį įrengti galbūt galėtų padėti tautodailininkai per plenerus bei žmonės, pažinojusieji P. Zuloną (pvz.: moterys suneštų pinavijų kelmelius ir taip būtų pasodinta Pinavijų alėja). Šiame centriuke galėtų rinktis vyresnės kartos kultūros mėgėjai, o taip pat galėtų būti vedamos etnografijos pamokos jaunimui.

Nutarta, kad taip būtų galima rinktis kiekvieną paskutinį mėnesio pirmadienį, taigi kitas susitikimas, kuriame laukiami visi įdomių minčių turintys kupiškėnai, numatyta liepos 30 d. 18.00 val. Savivaldybės posėdžių salėje.

(Fotografavo M. Savukaitė ir L. Tilius)

Informaciją parengė: Miglė Savukaitė,  meropatareja@kupiskis.lt

Šaltinis: Kupiškio rajono savivaldybė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *