Ketvirtojoje pilietinėje diskusijoje kupiškėnai sprendė, kaip pagerinti jaunuomenės gyvenimą

Jau ketvirtą kartą Kupiškio rajono savivaldybės mero Jono Jaručio pakviesti miestelėnai dalyvavo pilietinėje diskusijoje. Šįkart daugiausia dėmesio susilaukė miesto ir rajono jaunuomenė, kurios atstovai patys išsakė savo lūkesčius ir nuogąstavimus, pasidalijo mintimis ir svajonėmis,  o ši iniciatyvų nestokojusi diskusija vyko Kupiškio jaunimo centro patalpose. Nutarta, kad spalio 29 d. (pirmadienį), 18.00 val. kita diskusija bus apie darbą, verslą ir gamybą, o ji vyks Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centre.

Meras džiaugėsi, kad šįkart dalyvavo ne tik senbuviai, bet ir nemažai naujų žmonių – tiek jaunimo, tiek ir vyresnių miestelėnų. „Nekreipkite dėmesio į skeptikų ir piktų žmonių išsakomus priekaištus, kad tokios diskusijos – tik priešrinkiminis triukas ar neturinčiųjų ką veikti laiko praleidimo būdas!“, – ragino savivaldybės vadovas.

J. Jarutis taip pat priminė, jog visi šaunūs darbai prasideda nuo geros idėjos, kuri diskusijoje gryninama, tačiau negalima tikėtis, jog tai nutiks per labai trumpą laiką. Dažnai prireikia nemažai kantrybės ir darbo, kol būna pasiekiamas norimas rezultatas.

Kupiškio jaunimo centro vadovė Gaila Matulytė supažindino su šioje įstaigoje suteikiamomis galimybėmis jauniems žmonėms užsiimti saviraiška ir mėgstama veikla. Direktorė pripažino: „Galbūt dar ne viskas padaryta norint, kad kuo daugiau jaunų žmonių ateitų čia leisti laiką, tačiau kartais nevertiname to, ką turime ir kuo turėtumėme džiaugtis“. Pasak G. Matulytės, ne viskas išbandyta pritraukiant kaimo vietovių jaunimą, tačiau Skuodo mobilaus jaunimo centro pavyzdys – geras būdas šiai problemai spręsti.

Diskusijos dalyviai sužinojo, kad Kupiškio jaunimo centras po remonto po savo stogu galėtų priimti ir nevyriausybinių organizacijų narius, taip pat netgi tapti tarptautinių projektų centru, nes šio centro specialistai turi daug patirties rengiant įvairius projektus Europos Sąjungai bei kitiems fondams.

Svarbiausia, ko norėjo jauni, bet jau ne mokyklinio ir ne studentinio amžiaus kupiškėnai – galimybių dirbti ne tik „juodą“, bet ir protinį darbą, dar geriau – pagal specialybę, kurios įgijimui atiduota nemažai laiko, jėgų ir pinigų. Kupiškio jaunimo centro kultūros programų vadovė Simona Vogulytė išreiškė norą turėti vietą, kur būtų galima pasišokti ir pasėdėti su draugais bare. Tam tiktų ir jaunimo centro patalpos, tačiau žiemą jos nešildomos, be to, dėl nepilnamečių čia negalima įkurdinti alkoholiu prekiaujančio baro.

Kitas jaunimo atstovas – dabar jau Klaipėdoje studijuojantis ir Jaunimo centro nepamirštantis bei su įvairia projektine veikla grįžtantis į Kupiškį – Marius Skrupskis kalbėjo apie grafičio populiarinimą, kuriam skirtas naujasis jo koordinuojamas projektas. Jaunuolis atkreipė dėmesį, kad jei Kupiškyje būtų pasiūlyta grafičio mėgėjams piešti kokią nors legalią sieną, išvengtumėme nelegalių piešinių. Taip pat M. Skrupskis siūlė patobulinti jau pradėtą kurti ekstremalaus sporto aikštyną (buvusioje kareivinių teritorijoje) arba jį įkurti prie Kupos slėnio parko ir sporto aikštelės, žiemą virstančios čiuožykla.

Kupiškio jaunimo centro lankytojas Karolis Senvaitis išreiškė norą, kad mieste būtų įkurta nedidelė, tačiau gerą kokybę garantuojanti muzikos įrašų studija, kur repo (ar kitokios muzikos krypties) mėgėjai galėtų įsirašyti savo kūrybą ir ją paskleisti plačiau. Taip pat šis vaikinas teigė, jog mieste labai trūksta įvairesnių sporto šakų klubų (pvz., Muay Thai). Pasak K. Senvaičio, to norėtų apie 30 vaikinų.

Kad jaunimui ir vaikams veiklos netrūksta, patikino ne tik G. Matulytė, pasidžiaugdama įvairių veiklų pavyzdžiais ir projektų rezultatais, bet ir pedagogas (informatikas) Laimutis Tilius. Pasak jo, ir bendrojo ugdymo mokyklose, ir meno ar sporto mokyklose, kultūros ir jaunimo centruose vykdoma pati įvairiausia popamokinė veikla. Tie vaikai, kurie laiką leidžia tik prie kompiuterių, dar įvairesne veikla nesusidomės, nes jie patys turi  to norėti.

Pirmąkart diskusijoje dalyvavęs Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato Kupiškio rajono policijos komisariato viršininkas Gintautas Misiūnas palaikė jaunuomenės norus užsiimti sportu. Jis pateikė Panevėžyje esantį parką, kuriame norą leidžia ir ekstremalaus sporto mėgėjai (vaikai ir jaunuoliai), ir jaunos šeimos, ir vyresni žmonės. Pasak G. Misiūno, tik nieko neveikdami ir nieko nenorėdami jaunuoliai prigalvoja bėdų atnešančios veiklos.

Su Kupiškio policijos pareigūnais jaunimo centro darbuotojai bendradarbiauja glaudžiai, ir ne tik per savaitgaliais rengiamas diskotekas, bet ir kitose veiklose. G. Matulytė buvo įsitikinusi: „Nedideliuose miesteliuose labai svarbus susikalbėjimas tarp įstaigų“.

Savivaldybės tarybos narys Valentinas Beinoris pasiūlė įsteigti Jaunimo fondą, kuris būtų Savivaldybės biudžete įrašytas atskira eilute Kaip kad Ūkininkų rėmimo fondas ir pan.). Jis siūlė panaudoti dalį pinigų, kuriuos pabranginusi maistą mokymo įstaigose, sutaupys Savivaldybė (reikėtų 100-200 tūkst. Lt). Fondą valdytų iš jaunimo, Kupiškio jaunimo centro, Savivaldybės darbuotojų bei Savivaldybės tarybos narių sudaryta valdyba.

Jaunuoliai (arba subūrę formalias organizacijas, arba ne) rašytų projektus, prašydami finansavimo įdomioms savo idėjoms, o tuomet iš daugelio būtų pasirinkti keli, kurie ir gautų finansavimą. Tarybos narys pasižadėjo parengti tokį sprendimo projektą, kuris būtų svarstomas Savivaldybės tarybos posėdžio metu.

Diskusijos senbuvis inžinierius Algirdas Valiušis ragino jaunus žmones ne svajoti ir laukti, o veikti tuoj pat: „Gal mes, vyresnieji, miestą atvedėm ne ten, kur reikėjo, bet atėjo laikas, kai turime klausti ne „Ką aš galiu gauti?“, o „Ką aš galiu duoti?“, jaunime, imkitės atsakomybės ir iniciatyvos!“

Laikraščio „Kupiškėnų mintys“ redaktorė Nida Šulcienė siūlė rengti Jaunimo dienas, kurių metu miestui būtų pristatytos visos įvairios veiklos, išsakyti norai ir lūkesčiai. Redaktorė pasiūlė informacinio rėmėjo pagalbą,  policijos vadovas G. Misiūnas taip pat sakė prisidėsiąs visais įmanomais būdais, o kalvyste užsiimantis Audrius Laucius jauniems žmonėms pažadėjo padėti susikonstruoti kokias nors ekstremaliam sportui tinkančias konstrukcijas.

Jaunuoliams imtis iniciatyvos linkėjo ir pedagogas Kęstutis Mekšėnas, prisiminęs kad paauglystėje ne kartą darydavosi primityvius sporto aikštynus. Panašia patirtimi dalijosi ir Savivaldybės meras J. Jarutis, prisiminęs, jog tokios futbolo ar krepšinio aikštelės kieno nors pievoje ilgai neišbūdavo, o vaikai jas pasidarydavo iš naujo, nes to labai norėjo.

Taip pat buvo išsakyta ir minčių, jog jauniems žmonėms vertėtų užmegzti ryšius su Kupiškio išeiviais žydais, užsienio šalyse turinčiais Kupiškio draugijas. Kai kurie savo pasiūlymus siuntė elektroniniu paštu. Pvz., Juodpėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Aleksandravičienė rašė, jog Uošvės Liežuvyje vertėtų rengti Jaunimo muzikos festivalius.

Po poros valandų trukusio pokalbio, kuriame buvo ne tik išsakomos mintys, bet ir diskutuojama kuo jos geros, įdomios arba kodėl jos sunkiai įgyvendinamos, sutarta, kad penktoji pilietinė diskusija 2012 m. spalio 29 d. 18.00 val. vyks Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centre (Gedimino g. 34), o jos tema bus apie įsidarbinimą, verslą ir gamybos vystymą Kupiškyje.

 

 

Informacijos šaltinis: Kupiškio rajono savivaldybė

Informaciją parengė: Miglė Savukaitė

Mero patarėja

8-459-35521

el. p. meropatareja@kupiskis.lt

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *