Dviejuose leidiniuose – svarbiausi sodybos pastatai

2009 m. nuotraukos pradėtos atrinkti ir grupuoti vykdant Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos iš dalies finansuotus projektus. Apibendrinus turimą ir projektų vykdymo metu sukauptą papildomą medžiagą, buvo išleisti du albumai – „Gyvenamieji kupiškėnų trobesiai“ 2011 m. ir „Kupiškėnų klėtys ir klėtelės“ 2013 m. Ateityje numatomas dar vienas leidinys apie medinį paveldą.

Pradėjus vykdyti projektus, Kupiškio etnografijos muziejaus specialistė istorikė  Aušra Janušytė sugrupavo pastatus pagal jų svarbą vietos bendruomenėms, juose  gyvenusius nusipelniusius Kupiškiui ir Lietuvai žmones, atsižvelgia į nuotraukų kokybę, kurį laiką trobose buvusius kultūros ir mokslo židinius, į pakankamai gerai išlikusias trobas, tinkamas publikuoti albume, namo išorės dekoro elementus.

Ruošiant antrąjį leidinį, buvo apibendrinti klėčių ir klėtelių, kaip ir trobesių, statytų XIX amžiaus pab. ir per XX amžiaus pirmąjį – ketvirtąjį dešimtmečius, perstatytų ir vėliau, įvairovė ir savitumas.

Leidinių sudarytoja A. Janušytė supažindina su  Kupiškio krašto paveldu ne tik Lietuvos žmones, bet ir užsienio skaitytojus, nes yra ir profesoriaus Jono Minkevičiaus straipsniai, jų vertinimai bei nuotraukų pavadinimai lietuvių ir anglų kalbomis.

Maketuotoja Asta Radvenskienė ir vertėja Birutė Stonienė džiaugėsi galėjusios įamžinti senojo kaimo paveldą leidiniuose, kurie saugomi Kupiškio etnografijos muziejaus skaitmeninėse laikmenose, muziejaus rinkiniuose.

ausros knygu

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *