Puponių kaimo bendruomenė įgyvendina projektą „Dainos namai – erdvė bendrauti, pažinti, sveikti“

izic38606unnamediqybyd608

 

 

 

Puponių kaimo bendruomenė įgyvendina projektą „Dainos namai – erdvė bendrauti, pažinti, sveikti“

Projektą finansuoja: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Puponys – senas, didžiausias gatvinis kaimas Kupiškio rajone, kuriame šiuo metu gyvena per 100 gyventojų. Jei atvykęs svečias pasiteirautų vietinio kupiškėno, kaip nuvykti į Puponių kaimą, neišvengiamai išgirstume gluminantį klausimą – o į kuriuos Puponis reikia? Kupiškio rajone yra net trys Puponių kaimai, tad, kad nesipainioti nuspręsta kaimus sunumeruoti: Puponys I, Puponys II ir tiesiog Puponys. Šis kaimas – Puponys, priklausantis Noriūnų seniūnijai skaičiuoja savo istoriją nuo šešiolikto amžiaus. Per tiek šimtmečių kaimas pergyveno įvairiausių dienų: klestėjo, nyko ir vėl klestėjo, jo žmonių, kaip ir visos Lietuvos neaplenkė istorinės permainos, bet džiugiausia, kad kaimas niekada neištuštėjo ir dabar jis yra gyvybingas, svetingas, bei labai tvarkingas. Neįmanoma minėti Puponių neprisimenant rašytojo Juozo Baltušio kūrybos, kuri mena neįkainojamą autentišką etninės kultūros vertę, bei moters – Jonės Žebrytės, kraštotyrininkės, kuri visam pasauliui parodė Puponių dainininkus. Puponims nuo seno garsėjusiems įdomiais, neeiliniais žmonėmis, susikūrė ir pirmoji bendruomenė Kupiškio rajone. 2001 metais aktyvūs šio kaimo gyventojai susibūrė į Puponių kaimo bendruomenę (viena iš seniausių kaimo bendruomenių rajone), kurioje šiuo metu yra 38 nariai. Pirmoji ir ilgametė šios bendruomenės pirmininkė Edita Kriaučiūnienė, vadovavusi net 10 metų. Vėliau šias pareigas perėmė Viera Stasėnienė, o šiuo metu pirmininkauja išrinkta Laima Ramanauskienė. Šiais metais kaimo bendruomenė mini 15 metų gyvavimo sukaktį. Per tuos metus įvyko daug įdomių ir prasmingų renginių, įgyvendintas ne vienas projektas, o ir gyvenimas Puponyse tapo žmonėms įdomesnis ir buriantis į bendrą veiklą. Pradėjus šešioliktus gyvavimo metus bendruomenė turi nemenką projektų rengimo ir įgyvendinimo patirtį. Įvairiai veiklai buvo gautas finansavimas iš struktūrinių ES fondų, Nyderlandų fondo, parama iš Kupiškio rajono savivaldybės.

Šiais metais pradėtas įgyvendinti naujas projektas „Dainos namai – erdvė bendrauti, pažinti, sveikti“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Projekto didysis siekis – sukurti originalų darinį Lietuvoje – Dainos namus, kuriuose per dainavimo tradicijos gaivinimą ir populiarinimą bus siekiama solidarizuoti ir telkti bendruomenę, kviestis svečius, įsijungti į rajono kultūrinio turizmo maršrutų geografiją. Šiems tikslams siekti numatytos veiklos: dainynėlio išleidimas, edukacinės programos sukūrimas, pasidainavimo vakarų ciklas, įvairių trijų folkloro ansamblių pasikvietimas, lektoriaus paskaita kaip dainos gali paveikti žmonių gyvenimą įvairiais aspektais – tema „Puponių folkloro paveldas“. Pagrindinis bendruomenės tikslas atgaivinti dainos reikšmę tarpusavio bendravimui įkuriant „Dainos namus“, bei kurti patrauklią sociokultūrinę aplinką kaime. Taip pat labai svarbu, kad dainuojamojo folkloro atgimimo fiksavimas prasidėjo Kupiškio krašte – iš dalies Puponių kaime. 1974-1975 metais kraštotyrininkė Jonė Žebrytė (kilusi iš Puponių kaimo) padarė pirmuosius puponiškių moterų dainų įrašus. Vėliau kaimo moterys dainas įrašinėjo Vilniaus plokštelių studijoje, Martyno Mažvydo bibliotekoje, Lietuvos radijuje. 2007 metais J. Žebrytė išleido kompaktinę plokštelę „Puponių kaimo dainos“. Šie tikslai ir pastūmėjo bendruomenę dalyvauti projektų konkurse finansinei paramai gauti.

Puponiečius teko vienyti besibeldžiant į kiekvienus namus ir paaiškinti, kodėl verta susirinkus padainuoti, kaip paskojo L. Ramanauskienė. Mintį, kad Puponys vėl gali tapti dainuojančiu kaimu mestelėjo Kupiškio kultūros centro režisienė Vilija Morkūnaitė. Susirinkus kaimo žmonėms padainuoti, tarsi iš naujo atgijo ir susivienijo visas kaimas. Į pirmąjį pasidainavimą bendruomenės namuose susirinko net 70 žmonių. Antrą dainų sueigą puponiečiai surengė dainininkės ir tradicijų perėmėjos Uršulės Baltušienės gryčioje. Sodyba dabar priklauso Vilniuje gyvenančiam jos anūkui Kęstučiui Jasiūnui. Jaunas vyras į dainų vakarą atvažiavo su savo draugais, folklorinio ansamblio „Riduola“ dalyviais. Visi susirinkusieji buvo vaišinami E. Kriaučiūnienės šiupinine sriuba, o kad dainos skambėtų dar linksmiau pritarė muzikantas Gintautas Bernadickas. Taip pat buvo galima pasigrožėti ir tautodailininko Alfonso Blažio kūrybos darbais. Sekantis dainingas susibūrimas vyko Puponių kaimo bendruomenės namuose. Kaip teigė Marytė Žalnieriūnienė, Puponyse yra užrašyta apie 600 dainų. Į šį renginį buvo pakviestas kamerinis vokalinis ansamblis: Sandra Guginienė ir Nidija Sankauskienė. Taip buvo sulaukta svečių iš Panevėžio r. Pažagienių bendruomenės, kurie pasidalino savo veiklos rezultatais.

Švenčiant Puponių kaimo bendruomenės 15 metų jubiliejų liepos 16 d. susirinko daug sveikintojų, ne tik Noriūnų seniūnas A. Zulonas, kuris įteikė padėkas aktyviems nariams, bet taip pat atvyko ir Kupiškio r. Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja J. Trifeldienė, kuri įteikė rajono mero D. Bardausko padėką bendruomenės vadovei L. Ramanauskienei. Padovanojo naudingų bendruomenei daiktų: šachmatus, smiginį ir katilą sriubai virti, kad dar labiau visus suburti ir kuo įdomiau praleisti laisvalaikį. Taip pat pasveikino Biržų rajono kaimų bendruomenių pirmininkas A. Šimas, „Naisių vasara“ kultūros projektų koordinatorė E. Blaževičienė ir pasirašė su Puponių kaimo bendruomene bendradarbiavimo sutartį. Buvo džiaugiamasi, kad vykdant 2016 metais pasirašytą projektą numatyta įkurti „Dainų namus“. Šio projekto veikla būtų įgyvendinama Puponių kaimo bendruomenės patalpose. Renginio metu, apie tai kokią reikšmę turi daina dabar ir turėjo seniau, pranešimą skaitė Lietuvių literatūros vyresnioji mokslo darbuotoja dr. A. Nakienė. Neapsiėjo šventė ir be aktyviausių bendruomenės narių krikštynų, kurių krikštatėviais tapo režisierė V. Morkūnaitė ir L. Kazbaras. Pasodintas ir ąžuoliukas priešais bendruomenės patalpas, kad primintų bendruomenės tvirtumą bei darnumą. Puponiečius sveikino ir kupiškėnas G. Bernadickas bei Anykščių kultūros centro folkloro ansamblis „Valaukis“.

 

Informaciją parengė: VšĮ Kupiškio r. turzimo ir verslo informacijos centras

Nuotraukos iš įgyvendinamo projekto renginių.

Puponių kaimo bendruomenė (9) Puponių kaimo bendruomenė Puponių kaimo bendruomenė (1) Puponių kaimo bendruomenė (2) Puponių kaimo bendruomenė (3) Puponių kaimo bendruomenė (4) Puponių kaimo bendruomenė (5) Puponių kaimo bendruomenė (6) Puponių kaimo bendruomenė (10) Puponių kaimo bendruomenė (7) Puponių kaimo bendruomenė (8)

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *